OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

všeobecne o morčati

 

 

Správanie morčaťa                                                                  

Tipické chovanie morčaťa:

- Morčatá sú spoločenské zvieratká. Mali by sme im dopriať aspoň nejaký ten kontakt s inými morčatami. Rady počujú zvuky iných morčiat. Ak tak nie je,morča nie je nešťastné ani nič také len sa cíti trošku osamelé.To im samozrejme my ľudia aspoň trošku nahradzujeme ak naše štvornohé malé tvorčeky milujeme a sme ochotný sa im dostatočne venovať.  :-)

- Morčatá by mali mať čo najväčšiu klietku. Ak máte menšiu klietku, mali by ste chodiť s morčatami von, aby sa vybehali. Ak majú morčatá málo priestoru, prispôsobia sa a už viac nenarastú. Aj dvojročné morča môže byť veľké asi ako 3-mesačné morčiatko.

- Morčatá musia mať pestrú stravu. Mali by jesť rovnako veľa obylnín, ovocia a zeleniny, trávy aj sena. Mäso im vôbec nedávajte. Morčatá sú bylinožravec. 

- Ak máš viac morčiat, venujte sa každému z nich rovnako dlho. Ostatné morčtá by mohli začať "žiarliť".

 

-Nie je pravda že morčiatka nikdy nekúšu! Napríklad niektorím sa nepáči kedˇ sa im strihajú pazúriky.Ale väčšinou sú milé a ešte ako vdˇaku za hladkanie vám budú olizovať ruku.

 

Rada by som ešte poznamenala,že to čo píšem sú len moje skúsenosti.Každý chovateľ si sám urobí obraz o svojom zvieratku.

                                      

 

Obrázok

 

 

Ráj morčiat.

 

 

 

 

 

 

 Zmysly morčiat

 

Vieš aký silný sluch má morča???
Aké veľké zorné pole???
Je morča tiché či zhovorčivé???
To a aj oveľa viac sa dozvieš v tomto článku. ↓↓↓
 
Morčatá sú spoločenské zvieratá, ktoré žijú v skupinách. Ako ukázali výskumy, morčatá ovládajú celé spektrum sociálneho správania. Dôležitú úlohu pritom zohrávajú ich zmysly.
 
Sluch
Morčací slimák vnútorného ucha štary záhyby, myší, krysí, ale aj ľudský iba dva a pol. Tak majú morčatá oveľa viac sluchových buniek, a teda aj veľmi dobre vyvinutý sluch. Mladí ľudia môžu zaznamenať iba zvuky do 22 000 Hz, morčatá až do 33 000 Hz.
 
Čuch
Je dôležitý hlavne pre kontakt medzi jednotlivými morčatami a pre pohlavné správanie. Morčatá žijúce v sociálnom spoločenstve sa vzájomne rozoznávajú čuchom, čo platí aj pre znovuzaradenie stratených mláďat. Po opakovanom odlúčení sa toto skupinové specifické rozlíšenie u dospelých jedincov stráca. Značkovanie teritória sekrétmi a močom vysvetluje, prečo sa morčatá cítia dobre iba vo svojom priestore a inde sú plaché a nesvoje. Morčatá majú asi tisíckrát silnejšie čuchové vnímanie ako človek. A tak morčata vnímajú najrôznejšie pachy, a teda aj informácie, ktoré my nie sme schopní postrehnúť. Rovnako hrá čuch dôležitú úlohu aj pri rozoznávaní stráviteľných a nestráviteľných rastlín, či pána. Silné pachy (cigaretový dym, čistiace prostriedky) dráždia ich čuch.
 
Zrak
Morčatá môžu, vďaka umiestneniu očí, vidieť dopredu, do strán aj dozadu bez toho, aby pohli hlavou, čo im umožňuje pohľad takmer kolom-dokola. Majú pomerne široké zorné pole - to je dôležité hlavne pre voľne žijúce pre ochranu pred prirodzenými nepriateľmi. Vedia rozlišovať minimálne štari farby: červenú, žltú, zelenú a modrú. To zasa hrá významnú úlohu pri prijímaní potravy. Rýchle pohyby zhora budú mať, vďaka veľkému zornému poľu, za následok útek.

(c) vrania.blog.cz
Hmat
Hmatové fúzy sa nachádzajú okolo papuľky a nosu. Vďaka nim môže morča aj v tme zistiť či sa pretiahne otvorom, alebo sú pred ním nejaké prekážky. Morčatá plemena rex majú fúzy zkrátené a čiastočne zvlňené, morčatá plemien merinos, alpaca a kučeravé morčatá ich nemajú pevné a rovné, čím je oslabený ich orientačný zmysel.
 
Chuť
Ak im pri rozlišovaní potravy nepomôže čuch, príde na rad chuť. V tomto prípade hrajú veľkú úlohu inštinktívne reakcie a skúsenosti. Morčatá dávajú prednosť sladkej chuti pred kyselou. Horká chuť im väčšinou nevadí, napríklad pri žraní púpav. Aj u morčiat sa nájdu individuálne chúťky, čo sa prejavuje v tom, že jednotlivé zvieratá často uprednostňujú ako pamlsok úplne iný druh potravy.

 
Komunikatívnosť (z mojej skúsenosti)
Morčatá sú veľmi "zhovorčivé" tvory. Veľmi ľahko uhádnete, kedy chcú potravu. Používajú rôzne zvuky. Možno sa pri jednotlivých jedincoch budú líšiť, to neviem isto. Napríklad, keď chce Nikky potravu, spustí hlasný kvikot - ,,kvíííííí - kvíííííí ", keď ju hladkám lažká si a vystrie sa na mne,vydáva - ,,uu"(teda ja to tak počujem proste si tichučko a spokojne mumle), keď ju pustím pobehať nadšene chodí sem-tam a vydáva podobný zvuk ako pri hladkaní, keď sa bojí hlasno kvičí (zväčša, keď ho naháňam) alebo cvaká zubami, čo robí, aj keď je nahnevaná (vtedy aj síce málokedy ale kúše). Tieto zvuky je ťažko čoilen napodobniť nieto ešte napísať. Ako som už spomínala, je možné, že sa budú u jednotlivých morčiat trochu líšiť. Veď ani ľudia nehovoria rovnako. Ale to nemám overené. A aj keby, po čase (dosť krátkom) sa naučíte tieto zvuky rozlišovať a morčatinčina sa vám stane druhým rodným jazykom =P. Naozaj to nie je také ťažké ako to možno znie =).

 

                         Farba

Každé morčiatko má svoju vlastnú farbu.Farbou sa odlišujú.Môzu byť všelijaké čirne,hnedé,biele,ryšavé,sivé,...1-farebné,2-farebné,3-farebné a niekedy aj 4-farebné.Morčiatka ktoré sú celé biele majú červené oči.Tie ktoré majú červené oči sú väčšinou celé biele, ale videla som aj biele morča s červenými očami ktoré malo čierne ušká.Takže morčiatka majú naozaj veselé farbi.Kedˇ ideme dať nakryť samičku mladé budú mať zrejme zmiešanú farbu po rodičoch.

 Ako sa hrať s jedným morčaťom?

 Kedˇ máte len jedno morčiatko určite sa celé dni samo zatvorené v klietke nudí.Ak máte viac morčiat na hranie si vystačia sami.Ale bolo by dobré keby ste aj im postavili prekážkové dráhy za maškrtkami,mazlili sa s nimi,nechali vybehať po izbe,postavili s knižiek všelijaké tuneli,...

 1.Prekážková dráha.

Ak máte všelijaké gulky,drievka na ktoré by sa morčiatkapostavili (opreli) aby dočiahli na maškrtku pripevnenú niekde vysoko, môžte im postaviť prekážky ktoré musia zdolať.

2.Závod

Ak máte dve a viac morčiat alebo vaši kamaráti majúmorčiatka usporiadajte s nimi závod a to tak že ich dáte všetky vedla seba ale medzi nimi bude aspoň 20 centimetrová medzera a morčatá odˇdelíte knihami až po cieľ.Potom dáte pred každé morča každých 5cm malý kúsoček maškrtky.Kto dobehne do ciela ako prvý dostane velký kus maškrty!

 3. Výbeh po byte

Morčiatka sú nadšené kedˇ ich pustíte pobežkať si.Aspoňtaká pol hodinka by im aj stačila.

 4.Prechádzka po vonku

 Vezmite morča von na vodítku.Bude papkať trávičku pobežká si a nadýcha čerstvého vzduchu.Niektoré morčatá na vodítku ani byť nemusia.Neutečú.

 

 

Základná charakteristika

 

Dĺžka života 5 - 8 rokov
Hmotnoť samec 900 - 1500g 
samica 700 - 1100g
Začiatok pohlavnej aktivity samec 4 - 6 týždňov 
samice 4 - 6 týždňov
Chovateľská dospelosť samec 3 - 5 mesiacov (500g) 
samice 4 - 5 mesiacov (550g)
Dĺžka pohlavného cyklu 15 - 17 dní
Ruja 6 -11 hodín
Ovulácia spontánna , 10 hodín po nástupu ruje
Gravidita 59 - 72 ( často 68) dní
Nástup ruje po pôrode 2 - 15 hodín po pôrodu
Počet mláďat vo vrhu 1 - 7 (priemer 3)
Hmotnosť morčaťa po pôrode 70 - 110g
Príjem pevného krmiva po narodení 2 - 4 dny
Odstav 4 týždne (minimálne 180g)
Zloženie materského mlieka bielkoviny 8%, tuky 4%, laktóza 3%
Potreba krmiva 60g/kg hmotnosti
Potreba vody okolo 80ml/kg
Teplota prostredia 18 -22°C
Vlhkosť vzduchu 45 - 65%
Teplota tela 37,5 - 39°C
Dychová frekvencia 70 - 110/min
Srdečná frekvencia 240 - 310/min
 

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk