OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

párenie‚ gravidita‚ pôrod

 

    Párenie,gravidita,pôrod

Aká samička je vhodná na pripustenie?

 

Samičky sú phlavne zrelé od druhého mesiaca života a samčekovia od tretieho.Samičky však môžu otehotnieť už v prvom mesiaci života je však riziko pripúštať tak mladú samičku.Nemusela by to zvládnuť a uhynula by aj s mladými.  Pri plánovanom krití nepripúšťajte samičku ktorá má menej ako 3 mesiace a váži menej ako 500 g.U morčiat je práve tretí meciac života vek kedy dosiahnu pohlavnú dospelosť.Prvorodička by nemala rodiť neskôr ako v 12. mesiaci veku života.Ale nie je pravda že staršie dámi to nezvládnu.Sú prípady aj 2 4-ročných samíc ktoré porodili bez problémov.

 

Kedy ešte nepripúšťať samičku:

1. Je chorá, alebo menej ako 3 mesiace po chorobe. -Pravdepodobne by neprežila
2. Jej jedálniček je chudobný na živiny a vitamíny (hlavne vitamín C). - Oslabená imunita. 
4. Vieme, že samičkina matka odvrhla svoje mladé a nechcela sa o ne starať. - Je veľmi pravdepodobné, že scenár by sa opakoval, nezáujem matiek o potomstvo je vo viac ako 50% prípadoch dedičný!
 

 

                             Párenie

Háranie
Háranie sa u morčacích slečien opakuje v pätnástich až sedemnastich dňových intervaloch. Nástup po pôrode je za 2 - 15 hodín.V prípade že chováte gravidnú samičku spolu so samcom je dobré samca pred pôrodom odˇdeliť.  Vlastná ruja trvá len 6 - 11 hodín.

Nahováranie
Samec samičke imponuje (nahovára) stále aj keď sa nehára. Keď sa však hára, samec to okamžite vycíti a snaží sa na samičku vyskočiť. Samec dvorí (nahovára) samičke tak že vydáva brblavé zvuky krúži okolo svojej vyvolenej a predvádza jej tanec lásky pohupuje sa kýve zadkom zo strany na stranu, prešlapuje z nohy na nohu. Oňucháva samičke pošvu. Ak sa tá nehára dá mu to najavo rozčuluje sa samca bije a očúra ho priamo do tváre. Samec si ju značkuje tiež močom pomaly krúži okolo nej, brble a tancuje keď naraz zdvihne nohu o svoju vyvolenú ociká.

 

Párenie
Samičkyno správanie sa zmení ak sa práve hára.Zodvihne zadoček tak aby na ňu mohol samec vyskočiť.A ten ide hnedˇ na vec.Vyskočí na samičku a nasleduje párenie.Samcovi sa zvetší penis (to by ste mohli aj vidieť) aby ho mohol vsunúť samičke do pošvi.Samček pri párení vydáva brbľavé zvuky,samička málokedy.Párenie trvá krátko len pár sekúnd.Kedˇ je po všetkom obja si začnú umývať pohlavné orgány. S
ú však prípady kedy sa samička nechce dať nakryť ani kedˇ sa hára.Vtedy samček samičku proste znásilní.

Obrázok

                       

 

 

 

 

 

 

 

Gravidita

Po úspešnom krytí pokračuje život morčacej samičky normálne.Od 5. týždňa gravidity sa samičke stále zväčšuje objem bruška.Od 7. týždňa môžme pozorovať pohyby mládˇat.Ak  chováte samičku spolu so samcom je toto  najvhodneišie obdobie aby ste samca oddelili. Samičky potrebujú kľud.A samec by robil pravý opak.Približne 14 dní pred pôrodom malé morčence otvárajú oči. Okolo 9. týždňa gravidity sa začnú pripravovať pôrodné cesty. Ku koncu gravidity znižujú pohyby plodov,pretože nemajú dostatok miesta k pohybu. Musíte samicu pečlivo sledovať či papá,je veselá a či komunikuje.

Gravidita trvá priemerne 65 dní (59 - 75 dní). U viacpočetných vrhov je doba kratšia a u málopočetných zasa dlhšia. Kratšia gravidita je i u prvorodičiek.

Mláďatá ktoré sa narodia pred 52. dňom sa nedajú sa zachrániť.Obrázok

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starostlivosť o gravidnú samičku:

- zaobstarať denne aspoň 30 mg vitamínu C. (negravidná potrebuje 20 mg)
- zabezpečiť dostatok pohybu
- neprekrmovať, nemusí jesť viac, ako zvyčajne (prekrmovanie zvyšuje riziko vzniku toxémie)
- nevystavovať samičku žiadnym stresom, nesmie žiť s morčaťom, s ktorým sa neznáša (riziko toxémie, alebo potratu)
- žiadna iná špeciálna starostlivosť nie je potrebná

 

 

                   Pôrod

 Pôrodné cesty sa rozširujú až na 2,5 cm.Následuje pôrod mláďat a všetko je ukončené odlúčením placenty. Mláďatá sa rodia plne osrstené, vidiace, schopné od druhého dňa prijímať tuhú stravu a veľmi dobre sa pohybujúce.

Normálny pôrod je rýchly, trvajúci približne 15 - 40 minút v závisí na počte mláďat. Intervaly medzi jednotlivými mláďatkami sú okolo 5 minút. Samička pred pôrodom prijíma menej potravy, menej sa tiež pohybuje a môže rýchlejšie dýchať. Nedá sa s presnosťou povedať, že k pôrodu dochádza viac v noci ako vo dne, skôr než doba, je podstatný kľud a pohoda samice. Na rozdiel od väčšiny cicavcov, morčacia samička rodí "posediačky" a mláďa tak jednoduchšie kĺže z pôrodných ciest. Čo sa týka množstva výtoku a krvi behom pôrodu, nie je nijak veľké. Za normálnych okolností môžeme objaviť len malé kvapky krvi a vlhkú podstielku od plodovej vody. Každé mláďa má svoj "mechúrik" s plodovou vodou, takže mierny výtok sa opakuje s každým porodeným mláďaťom. Morčiatka sa rodia najčastejšie hlavičkou dopredu, samička sa snaží okamžite prehryznúť plodové obaly, hlavne v okolí nozdier, aby sa morčiatko mohlo nadýchnuť, ďalej prehryzne pupočnú šnúru a maličkého olíže a osuší. S každým mláďaťom by mala vyjsť i placenta, ktorú samička zožerie. Je to inštinktívne chovanie, z dôb, kedy morčatá žili v divokej prírode a akýkoľvek pach krvi alebo iných zbytkov po pôrode, príp. mŕtvo narodené mláďatá, mohli prilákať predátorov. Pri chove viacerých samíc v jednej skupine sa na očisťovaní mláďat môžu podieľať i ostatné "tety" a pomáhať tak rodiacej samici.

 U prvorodičiek sa môžeme stretnúť s nedostatočnou starostlivosťou o novorodencov, potom musíme sami zaistiť všetko potrebné. Mláďa treba vybrať z plodových obalov, otrieť nozdry a papuľku, skontrolovať jeho životné funkcie, osušiť ho, ošetriť pupočnú šnúru - prerušiť ju cca 1 cm od bruška a vydezinfikovať napr. betadinom, septonexom atď. Každé mláďa musí do 12 hodín začať prijímať potravu, ak k tomuto nedôjde, je nutné ho prikrmovať.

Problémy sa dajú očakávať ak:

neporodila všetky mláďatá;
- placenta neodíde s každým mláďaťom. Platí, že každý plod má svoju placentu. Je dôležité si uvedomiť, že samička ihneď placentu konzumuje, takže ak nesledujeme celý pôrod, nemôžeme si byť istí, či došlo k zadržaniu lôžka. Ale ak aj

- gravidita trvá viac než 72 dní, pohyby mláďat celkom ustali; 
- samička tlačí viac ako 10 minút a neporodí žiadne mláďa;
- krváca viac ako je množstvo čajovej lyžičky;
- samička je vyčerpaná a skúša to vzdať, i keď ešte 
pôrod sledujeme, samička placentu často zožerie okamžite, čiže si ju vôbec nemusíme všimnúť. Pri zadržaní placenty má samička výtok, stáva sa apatickou a nestará sa o mláďatá;
- samička je cítiť po acetóne, teda podobne ako odlakovač na nechty, a to predovšetkým v období 2 týždne pred a 2 týždne po pôrode - toxémia gravidných samíc;

- z rodidiel vyteká väčšie množstvo krvi, výtok zapácha alebo čistenie presahuje 4. - 5. deň po pôrode.

Vo všetkých uvedených prípadoch treba urýchlene navštíviť veterinára!

 

 

 

 

 

 

 

 

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk